24.11.2014

Podaj łapę - wersja dla niedotykalskich

Sztuczkę zna zdecydowana większość psów, nawet tych, które na ogół nie mają do czynienia ze szkoleniem na co dzień. Pies może znać masę sztuczek, ale prawie zawsze, kiedy obserwator pyta "a umie podać łapę?", a ty odpowiesz, że nie, to najprawdopodobniej ujrzysz na twarzy rozmówcy grymas rozczarowania. Dla wielu osób podawanie łapy jest oznaką niezwykłej inteligencji psa i generalnie, jeśli pies tego nie umie, to jego właściciel powinien spalić się ze wstydu. 

Fakt, że tyle psów potrafi wykonać tę sztuczkę może świadczyć o tym, że jest banalnie prosta i nie trzeba być doświadczonym trenerem, żeby jej nauczyć. Większość ludzi robi to łapiąc za łapę siedzącego psa, aż w końcu ten sam ją podaje, ale nie każdy. 

Gina nie lubi, kiedy dotyka się jej łapek. Przy obcinaniu papci dzielnie znosi zabieg, ale takie branie do ręki jednej z jej łap nie jest dla niej zbyt komfortowe. W związku z tym trzeba było uczyć ją w taki sposób, żeby od razu podawała łapę sama z siebie. Do tego celu wykorzystałam target. Najpierw pies dotyka łapką targetu na podłodze, potem kiedy trzymamy go w ręku, następnie układamy na ręce tak, jakby pies miał już podawać łapę i na końcu wycofujemy target.


13 komentarzy:

 1. Niby sztuczka prosta, ale nie dla każdego psa. Sara od zawsze ją umiała, tak sama z siebie podaje łapę (najczęściej gdy się ją głaszcze na siedząco), ale Perłę długo tego uczyłam, ponieważ nie wiedziala o co mi chodzi, ale trudniejsze typu proś skumała od razu :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Zamknięcie od plastikowego pojemnika, ale podobnie, jak w tricku z krzyżowaniem łap można użyć czegokolwiek ważne, żeby pies umiał targetować.

   Usuń
 3. Target do wielu rzeczy może się przydać :).
  Ja Emeta nie uczyłam podawać łapy, jakoś samo to wyszło i teraz podaje i na gest i na komendę bez ręki.

  OdpowiedzUsuń
 4. No nie... naprawdę zaczynam się martwić! Coś ostatnio zbyt dużo filmików, zbyt dużo postów, zbyt dużo chęci :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To źle? :P
   Ten post można traktować jako bonus, jak wcześniej wspomniałam takie filmy przewiduję raz w miesiącu. Podawanie łapy nagrywałam przy okazji i z racji tego, że dla większości jest to jednak łatwy trick, postanowiłam wrzucić jeszcze w listopadzie :).

   Usuń
  2. Jestem z ciebie naprawdę taka dumna :3

   Usuń
 5. A moje podaje dwie łapy naraz. Jest podwójnie inteligentna? :P
  A tak serio, nie potrafi po prostu być tak opanowana i cierpliwa jak Gi na tym filmie. Wszystko szybko, szybciej, byle smaczka dostać. I ciężko nad tym nastrojem zapanować... ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podaj łapę była drugą sztuczką jaką Majlo nauczył się wykonywać. (pierwsza to siad) Obecnie podaje łapę nawet bez smakołyka wystarczy ,że go ktoś poprosi. Mój wujek często jak do nas przyjeżdża to się tak z Majlem wita :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Uczyłam w identyczny sposób , bo Verte też miała ten problem :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo miło się patrzy na filmik. Fajne urozmaicenie z tym targetem ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny filmik :) super wyjaśnione

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny filmik, wszystko zrozumiale wyjaśnione. Niby sztuczka prosta, ale zdarzają się oporne psy ;)

  OdpowiedzUsuń

Projekt i wykonanie: Marta Swakowska © Psi Kawałek Internetu